Ogar polski – pies myśliwski czy do towarzystwa?

Dawniej ogary polskie wykorzystywane były głównie do udziału w polowaniach. Obecnie ich instynkt łowny został uśpiony, a psy tej rasy na stałe zadomowiły się w naszych domach. Ogary polskie ze względu na swój wyjątkowo przyjazny i rodzinny charakter znalazły wielu zwolenników. Czy ta rasa przypadnie do gustu też tobie? Sprawdź sam!

 

Ogar polski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 66 cm
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Waga: do 30 kg

Ogar polski – wzorzec rasy

Psy tej rasy na pierwszy rzut oka przez swoją muskularną budowę sprawiają wrażenie psów silnych, lecz ociężałych. Umięśniona sylwetka tego średniej wielkości psa gwarantuje mu znaczną wytrzymałość na zmęczenie. Ciężka budowa niestety nie pozwala psu na zwinne i szybkie poruszanie się. Ogary polskie zostały zaklasyfikowane przez FCI do sekcji dużych psów gończych. Rasa ta podlega próbom pracy. Typowy przedstawiciel rasy ogar polski posiada:

  • Dość ciężką głową
  • Szeroką mózgoczaszką umiarkowanie wysklepioną między uszami
  • Dobrze rozwinięte łuki brwiowe
  • Bardzo wyraźną guzowatość potyliczną
  • Dobrze zaznaczony strop
  • Szeroki, ciemny nos o prostym grzbiecie
  • Długą kufę tępo zakończoną
  • Grube wargi ze zwisającymi faflami
  • Mięsiste policzki
  • Nieco skośne oczy koloru ciemnobrązowego, niezbyt głęboko osadzone
  • Wiszące uszy średniej długości, lekko zaokrąglone na końcu
  • Prostą linię karku
  • Grubą, muskularną szyję
  • Prostą linię grzbietu
  • Wyraźnie zaznaczony kłąb
  • Muskularny, szeroki, lekko zaokrąglony zad
  • Głęboką klatkę piersiową
  • Niepodkasany brzuch
  • Gruby, nisko osadzony ogon
  • Muskularne kończyny o mocnym kośćcu

Ogar polski charakteryzuje się krótką, gładką sierścią z gęstym i miękkim podszerstkiem. Typowe umaszczenie ogara czarnego zwane jest czaprakowym – sierść koloru czarnego lub ciemnoszarego okrywa w kształcie czerpaka cały kark, grzbiet, boki tułowia i wierzch ogona. Na głowie, szyi, barkach i kończynach obecne jest podpalanie koloru od ciemnożółtego do mahoniowego. Niektóre ogary posiadają białą strzałkę na głowie i grzbiecie nosa, a także białe plamki na piersi i dystalnych częściach kończyn.

Ogar polski – charakter

Ogary polskie, jako typowe psy gończe, przejawiają instynkt myśliwski, ale tylko gdy zostanie on specjalnie pobudzony. Na co dzień są to psy spokojne i zrównoważone. Z natury ogary nie przejawiają agresji w stosunku do ludzi i zwierząt i wykazują przyjazne usposobienie. Ogary bardzo przywiązują się do właściciela, któremu są bardzo posłuszne, mają jednak skłonność do oddalania się i podążania swoimi ścieżkami podczas spacerów. Z uwagi na swoją inteligencję i spostrzegawczość ogary idealnie pełnią rolę psów stróżujących. Są to psy rodzinne, które potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem i uwielbiają zabawy i pieszczoty. Nie są to jednak bardzo absorbujące i większość swojego dnia przesypiają. Wykazują bardzo dużą cierpliwość i opiekuńczość w stosunku do dzieci, mimo to zawsze należy nadzorować zabawę swojego pupila z najmłodszymi członkami rodziny. Ogary chętnie będą towarzyszyć swojemu właścicielowi podczas wycieczek pieszych czy rowerowych. Należy pamiętać, że są to psy długodystansowe i wymagają dużej dawki codziennej aktywności fizycznej.

Ogar polski – długość życia

Średnia długość życia ogara polskiego wynosi między 12 a 14 lat. Wiek ten zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań genetycznych psa, które zostały przekazane mu przez jego rodziców w procesie hodowlanym. Dlatego tak ważne jest, aby kupić psa z certyfikowanej hodowli, która zwraca uwagę na przekazywanie szczeniętom tylko najlepszych genów. Długość życia psa w dużej mierze zależeć będzie także od opieki, jaką zapewnia mu właściciel. Odpowiednio zbilansowana dieta, regularne szczepienia i badania kontrolne to klucz, aby twój ogar jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem.

Ogar polski – zdrowie

Z reguły są to psy mało chorowite i cieszące się dobrym zdrowiem. Ogary charakteryzują się jednak dużą odpornością na ból, dlatego przez długi czas potrafią ukrywać objawy choroby. Należy zwracać szczególną uwagę na objawy takie jak niechęć do ruchu czy spożywanie mniejszej ilości pożywienia, które mogą wskazywać na toczący się w psim organizmie proces zapalny. Ogary mają skłonność do niewielu schorzeń. Z uwagi na ich obwisłe uszy dość często mogą wdawać się stany zapalne przewodu słuchowego. Dzieje się tak na skutek na przykład dostania się do ucha wody podczas kąpieli. Zapalenie ucha objawia się silnym świądem, zaczerwienieniem i obecnością brzydko pachnącej wydzieliny w kanale słuchowym. Jak tylko zaobserwujesz takie objawy u swojego psa udaj się jak najszybciej na wizytę do swojego lekarza weterynarii, który dokładnie oczyści ucho i zaaplikuje do niego odpowiedni środek leczniczy.

Bardzo ważnym aspektem profilaktyki zdrowotnej są regularne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, które wiążą się z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Jest to doskonała okazja do zbadania swojego psa. Wskazane jest wykonywanie kontrolnych badań krwi psa co najmniej raz w roku, a także regularne wykonywanie badań takich jak USG czy echo serca, dzięki którym będziesz miał pełen obraz zdrowia swojego zwierzęcia. W razie stwierdzenia jakiś nieprawidłowości możliwe będzie szybkie wdrożenie niezbędnego leczenia.

Należy także pamiętać o zabezpieczeniu swojego psa przed pasożytami zewnętrznymi jak pchły i kleszcze. W naszym klimacie kleszcze stanowią zagrożenie przez cały rok. Na rynku dostępnych jest dużo preparatów zabezpieczających psa przed tymi groźnymi pasożytami. Producent każdego z nich podaje czas, przez jaki jego produkt działa ochronnie, po którym należy zaaplikować psu dany środek ponownie. Należy przestrzegać terminów podanych przez producenta, aby zapewnić psu całoroczną ochronę przed kleszczami. Może zdarzyć się jednak, że mimo dobrego zabezpieczenie, znajdziesz na swoim ogarze nieproszonego gościa. Należy w takim przypadku jak najszybciej usunąć kleszcza za pomocą pęsety lub specjalnych kleszczołapek. Im dłużej pasożyt pożywia się na twoim psie, tym większe istnieje ryzyko przeniesienia bardzo groźnych dla jego zdrowia chorób, jak np. babeszjoza. Jest to choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, które namnażają się w krwinkach czerwonych powodując ich rozpad. U psa rozwija się wtedy zagrażająca życiu niedokrwistość. Objawy zakażenia to wysoka gorączka, osowiałość, niechęć do ruchu i zabarwiony krwisto mocz.

Ogar polski – pielęgnacja

Ogar polski to pies, który nie wymaga żadnej skomplikowanej pielęgnacji. Raz w tygodniu należy wyczesać psa z wypadniętej sierści i okazjonalnie przetrzeć go wilgotną szmatką. Do wyczesywania należy używać specjalnych szczotek z miękkim włosiem, które nie będą powodowały podrażnień delikatnej psiej skóry. Szczotka po każdym czesaniu musi zostać dokładnie wyczyszczona z włosia i umyta, co zapobiegnie namnażaniu się na niej drobnoustrojów, które mogłyby spowodować stany zapalne skóry twojego ogara.

Częste kąpanie psa jest niewskazane i powinno odbywać się raz na kilka miesięcy. Podczas kąpieli należy zwilżyć sierść psa ciepłą wodą, najlepiej omijając okolicę głowy, aby woda nie nalała się do uszu zwierzęcia. Po zmoczeniu sierści należy wetrzeć w nią specjalny łagodny szampon dla psów, który następnie należy dokładnie spłukać. Resztki preparatu pozostawione na skórze mogą powodować podrażnienia i wywoływać świąd.

Ogary polskie posiadają obwisłe uszy, co sprzyja infekcjom kanałów słuchowych. Dlatego też należy regularnie sprawdzać czy małżowina nie jest zaczerwieniona lub nie gromadzi się na niej znaczna ilość brzydko pachnącej wydzieliny.

Raz na jakiś czas należy także kontrolować długość pazurów, które w razie konieczności trzeba przyciąć specjalnymi cążkami. Pazury zazwyczaj nie wymagają częstych korekcji, ponieważ ścierają się samoistnie podczas spacerów. Gdy jednak zajdzie potrzeba przycięcia psiego pazura, należy uważać żeby nie naruszyć okolicy macierza. Jej przecięcie spowoduje ból i niewielkie krwawienie.

Na szczególną uwagę zasługuje także higiena jamy ustnej. Zęby ogiera polskiego należy szczotkować co najmniej 2 razy w tygodniu za pomocą specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem i specjalnej pasty do zębów. Ludzkie preparaty są dla psów szkodliwe i pod żadnym pozorem nie należy ich stosować. Warto zaopatrzyć się w specjalną pastę do zębów u swojego lekarza weterynarii. Regularne szczotkowanie niesie za sobą ogrom korzyści. Codziennie na zębach twojego ogara odkłada się płytka bakteryjna, która przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego. Szczotkując zęby usuwasz bakterie, które mogą przyczyniać się do zapalenia jamy ustnej. Nieleczone stany zapalne dziąseł prowadzić mogą nawet do wypadnięcia zębów. Zdarza się także, że miejscowy stan zapalny jamy ustnej uogólnia się na cały organizm psa powodując gorączkę i osłabienie. Jeśli na zębach twojego psa pojawiła się już znaczna warstwa kamienia nazębnego należy udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi zabieg sanacji. Sanacja jamy ustnej polega na usunięciu zalegającego kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, co znacznie redukuje dyskomfort i ból związany ze spożywaniem posiłków. Zabieg ten wykonywany jest w pełnym znieczuleniu, aby lekarz mógł dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Regularna profilaktyka w postaci szczotkowania zębów pozwoli zaoszczędzić ci nerwów i pieniędzy związanych z późniejszą koniecznością wykonania zabiegu sanacji.

Ogar polski – żywienie

Ogar polski – żywienie

Dieta psa powinna zapewniać mu odpowiednią dawkę energii i składników odżywczych w zależności od jego masy, wieku i aktywności fizycznej. Psy bardzo aktywne potrzebują więcej energii w postaci białka i tłuszczów od zwykłych kanapowców. Rasa ta ma skłonność do otyłości, dlatego ważne jest żeby nie przekarmiać psa zbyt duża ilością karmy. Może prowadzić to do znacznego wzrostu masy ciała, która negatywnie wpływać będzie na zdrowie psa. Otyłość przyczynia się do szybszego postępu chorób związanych z układem ruchu czy układem sercowo-naczyniowym. Dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniej dawki pokarmowej do swojego pupila, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Na rynku dostępnych jest wiele karm komercyjnych o dobrym składzie, które idealnie nadają się do codziennego karmienia ogara polskiego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotowywać psu posiłki samemu, w postaci na przykład diety BARF. Ta forma karmienia wymaga jednak od właściciela dość dużej wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia psów i zbilansowanie odpowiedniej dawki pokarmowej może z początku wydawać się bardzo trudne. W takim wypadku można skorzystać z pomocy wykwalifikowanego psiego dietetyka, który pomoże ci w ułożeniu właściwej diety dla twojego ogara.

Ogar polski – szkolenie i wychowanie

Psy tej rasy charakteryzują się dużą wrażliwością na bodźce słuchowe i zapachowe. Dlatego jak najwcześniej należy starannie socjalizować psa nie tylko z innymi zwierzętami, ale także miejscami. Ogary to pojętne psy, które najlepiej uczą się poprzez zabawę i nagradzanie smakołykami. Są to psy bardzo bystre, ale niestety szybko się nudzą, przez co dość często trzeba wprowadzać modyfikacje do codziennego treningu. Ogar polski ma także skłonność do niezależności i nie zawsze będzie w pełni wykonywał wszystkie polecenia. Pies ten dużo uczy się także poprzez obserwację i naśladowanie zachowań innych psów.

Ogar polski – szczeniaki i hodowla

Szczenięta ogara polskiego wymagają szczególnej opieki w ciągu swoich pierwszych miesięcy życia. Jak tylko szczenię pojawi się w twoim domu najlepiej dać mu kilka dni na aklimatyzację w nowym środowisku. Oddzielenie od mamy i rodzeństwa to dla psiego dziecka duży stres, który może powodować obniżenie odporności. Dlatego w tym okresie niewskazane jest wychodzenie z domu ani zmiana karmy. Po kilku dniach, gdy szczenię poczuje się już trochę pewniej w nowym miejscu, należy wybrać się z nim do lekarza weterynarii. Zaplanuje od kalendarz szczepień i niezbędne odrobaczenia, które uchronią szczenię przed groźnymi chorobami wieku dziecięcego, jak parwowiroza, nosówka czy robaczyca. Są to groźne schorzenia, które mogą okazać się dla młodego ogara polskiego śmiertelne. Dlatego w tym newralgicznym okresie należy unikać spotkań z innymi zwierzętami i najlepiej nie wyprowadzać psa na uczęszczane przez inne psy trawniki. Jednocześnie jest to okres, w którym bardzo ważna jest socjalizacja, która zapobiegnie problemom behawioralnym w przyszłości. Rozwiązaniem na to są psie przedszkola, w których spotykają się szczenięta w podobnym wieku i mają okazję poznać innych przedstawicieli swojego gatunku.

Ogar polski – cena

W dawnych czasach ogar polski świadczył o statusie finansowym właściciela. Tylko najmożniejszy mogli pozwolić sobie na zakup psa tej rasy, gdyż jego ówczesna wartość wynosiła równowartość nawet kilku wsi! Obecnie na tę rasę pozwolić może sobie dużo więcej osób. Cena zakupu ogara polskiego z hodowli zrzeszonej w FCI wynosi średnio między 2 a 4 tysiące złotych. Kwota ta uzależniona jest od statusu hodowli i potencjału hodowlanego samego szczenięcia. Każdy szczeniak powinien posiadać metrykę i książeczkę zdrowia potwierdzającą przebycie pierwszych szczepień. Zakup psa z pseudohodowli wiązał się będzie na pewno z atrakcyjniejszą ceną. Kupując psa z takiego miejsca należy liczyć się z tym, że rodzice szczenięcia prawdopodobnie nie zostali przebadani w kierunku żadnych chorób genetycznych, którymi obarczone może zostać szczenię. Ponadto niejednokrotnie psy hodowane w pseudohodowlach mieszkają w złych warunkach, nie są szczepione ani odrobaczone co skutkować może poważnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości i problemami behawioralnymi.

Ogar polski – historia rasy, ciekawostki

  • Słowo ogar ma dwojakie znaczenie. Niektórzy autorzy podają, że pochodzi od ogorzałego umaszczenia psów tej rasy. Inne źródła natomiast mówią, że wywodzi się ono od słowa grać, określającego charakterystyczny dźwięk szczekania ogara polskiego, który wydaje na tropie.
  • Ogar to stara polska rasa. Pierwsze doniesienia o łowach z psami z Polsce zanotowano już w kronikach Galla Anonima z XI wieku.
  • Ogary polskie dawniej używane były w Polsce do polowania na zające, lisy, sarny i dziki. Obecnie w Polsce panuje zakaż polowania na zające z wykorzystaniem psów gończych. Z garami poluje się obecnie wyłącznie na dziki i lisy.
  • Idealnie sprawdzają się jako psy towarzyszące, towarzysząco-tropiące oraz lawinowe. Tę rasę wykorzystuje się także w dogoterapii.

Ogar polski – dla kogo?

Ogary polskie to psy bardzo rodzinnie i proste w wychowaniu. Potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem. Dobrze będzie im się żyło zarówno w dużym domu na wsi jak i małym mieszkaniu w centrum miasta, o ile zapewni im się codzienną dawkę ruchu. Ogary są posłuszne i łatwe w tresurze, dlatego jest to idealna rasa dla początkujących właścicieli, którzy nie posiadają zbyt dużego doświadczenia z psami.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Gończy polski – wierny pies myśliwski
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pies rodzinny czy myśliwski?
Polski owczarek nizinny – uroczy i energiczny
Chart polski – nasz psia duma narodowa
Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny
Drentse patrijshond – rzadki pies myśliwski
Gończy węgierski –  madziarski pies myśliwski
Kerry blue terrier – irlandzki pies myśliwski
Springer spaniel walijski – pies myśliwski i przyjaciel rodziny 
Wyżeł weimarski – inteligentny pies myśliwski
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *